Wat moet elk nieuw MR-lid weten?
Een goed begin is het halve werk. Dat geldt zeker ook voor de medezeggenschapsraad (MR). Om goed te kunnen functioneren, moet een MR-lid bij de start van elk schooljaar over een aantal belangrijke documenten beschikken. Deze gegevens helpen MR-leden hun rol serieus en goed onderbouwd te vervullen. Hieronder lees je wat je als MR-lid mag verwachten.

Wat ontvang je als MR-lid?
Ongeacht het type school (primair of voortgezet onderwijs), zijn er een aantal documenten die ieder MR-lid aan het begin van het schooljaar zou moeten krijgen:
1. De samenstelling van het bevoegd gezag
Dit is het bestuur van de school of scholengroep. De MR heeft het recht te weten wie het bestuur vormt en hoe het bestuur functioneert. Zeker bij besturen met meerdere scholen is het goed om helderheid te hebben over verantwoordelijkheden en de bestuursstructuur.
2. De organisatiestructuur van de school
Wie doet wat in de school? Wie is directeur, wie maakt deel uit van het managementteam (MT), en hoe zijn taken verdeeld? Dit helpt de MR om te weten bij wie welke verantwoordelijkheden liggen.
3. Het managementstatuut
Dit document geeft inzicht in de wijze waarop het schoolbestuur bevoegdheden heeft overgedragen aan de directie. Zo weet de MR bijvoorbeeld of de directeur zelf beslissingen mag nemen over personeelsbeleid of dat het bestuur hierin een rol speelt.
4. Hoofdlijnen van het beleid
Naast het strategisch beleidsplan, het jaarplan of het schoolplan moet de MR tijdig geïnformeerd worden over belangrijke beleidsvoornemens, ook als daar nog geen concrete advies- of instemmingsaanvraag bij hoort. Denk aan plannen voor fusies, samenwerkingen of grote investeringen. Volgens artikel 8 van de Wet medezeggenschap op scholen (WMS) hoort de MR bij de jaarlijkse begroting alle relevante informatie te ontvangen om zich goed te kunnen voorbereiden en mee te praten.
De rol van de MR bij voorbereiding en uitvoering van beleid
De Wet medezeggenschap op scholen (WMS) stelt dat de MR tijdig en volledig geïnformeerd moet worden over het beleid van de school. Dit gaat verder dan het alleen ontvangen van stukken: het gaat om actieve betrokkenheid bij beleidsvorming. Wanneer een school plannen maakt voor veranderingen in bijvoorbeeld het onderwijsaanbod, personeelsbeleid of de organisatie, moet de MR hierover geïnformeerd worden zodra het nog beleidsvoornemens zijn.
Op basis van artikel 8 WMS moet bij het opstellen van de begroting ook inzicht worden gegeven in de beleidsvoornemens die daarmee samenhangen. Denk aan nieuwe onderwijsprojecten, investeringen of herschikkingen in formatie. Door op tijd betrokken te worden, kan de MR zijn rol als kritische en constructieve gesprekspartner goed invullen.
Daarnaast is het belangrijk dat MR-leden zélf ook actief informatie opvragen en doorvragen bij onduidelijkheden. Een goed instrument hiervoor is een jaaragenda waarin staat welke stukken de MR op welk moment verwacht. Dat bevordert een goed overlegklimaat én voorkomt dat belangrijke zaken tussen wal en schip raken.
Wat als de MR deze documenten niet krijgt?
Als je als MR-lid de genoemde documenten niet ontvangt, trek dan meteen aan de bel. Vraag er actief om bij de directie of het bestuur. De Wet medezeggenschap op scholen (WMS) schrijft voor dat de MR tijdig en volledig geïnformeerd moet worden om haar taak goed te kunnen doen.
Stel je samen een jaaragenda op, dan kun je hier standaard in opnemen welke stukken je wanneer verwacht. Zo voorkom je verrassingen en weet iedereen waar hij aan toe is.
Wil je meer grip op je MR-werk?
De Algemene Onderwijsbond (AOb) ondersteunt MR-leden met cursussen, trainingen en advies:
- Trainingen op maat, op locatie bij jou op school
- Open inschrijvingen in Utrecht
- MR-servicepakket voor doorlopende ondersteuning
Zo sta je als MR-lid sterker in je schoenen en weet je precies wat je rechten zijn.